Kortikoidy mají mezi lidmi velice špatnou pověst a důvodem jsou jejich vedlejší účinky zahrnující sníženou odolnost vůči infekcím, vysoký krevní tlak i deprese. I v tomto případě platí, že nic není tak hrozné, jak to na první pohled vypadá. Kortikoidy jsou syntetické hormony podobající se kortizolu, který je syntetizován v kůře nadledvin. On i jeho deriváty dokážou utlumit imunitní systém, což lékaři mnohdy potřebují udělat.
Vhodný výběr
Různé autoimunitní choroby, během kterých imunitní reakce míří na vlastní tkáň i orgán, tedy na lokalizované onemocnění či více orgánů, tedy systémové onemocnění. Kortikoidy díky svému protizánětlivému působení pomáhají v boji proti astmatu, Crohnově chorobě či alergické rýmě. Mezi kortikoidy patří řada sloučenin jako prednison, flutikason a budesonid. Vzájemně se liší svou silou a je na lékaři, aby pro daného pacienta vždy vybral tu nejvhodnější, která mu pomůže a současně způsobí co nejmenší problémy.
Co je kortikofobie
Kortikofobie je přehnaný strach z užívání kortikoidů. Velmi často je způsobený nedostatečnými informacemi. Pokud si pacient na internetu přečte ta negativa, může léčbu kortikoidy odmítat pro svou vlastní škodu. Je třeba si uvědomit, že lékaři farmaka předepisují až v případech, kdy je to opravdu nezbytně nutné. Pro smysluplnost léčby musí pacient přesně dodržovat jejich instrukce. Mnoho lidí má pod vlivem kortikofobie tendenci je vysazovat předčasně, jakmile se jim udělá trochu lépe, a to je velká chyba. Důvodem je skutečnost, že tyto kortikoidy neodstraňují příčinu onemocnění, ale jen potlačují autoimunitní reakci. Vysazení může způsobit návrat i zhoršení zdravotních obtíží.
Není kortikoid jako kortikoid
Některé se podávají lokálně na nosní nebo plicní sliznici. Vedlejší účinky jsou minimální. Problematické mohou být masti, jenž musí být používány co možná nejkratší dobu. Tablety či injekční forma ovlivňuje celý organismus. V této souvislosti se často píše o tzv. Cushingovu syndromu. Objevuje se zejména při dlouhodobé konzumaci kortikoidů a zahrnuje kombinaci různých nepříjemných komplikací, jako je obezita, žaludeční vředy nebo osteoporóza. Vývoj ale neustále postupuje dopředu a současné kortikoidy jsou už mnohem méně agresivní. Pořád jde ale o léky, se kterými je třeba zacházet opatrně a neužívat je bez odborného dohledu.