Dvě holky a měsíc v Kambodži

0
3588

„Ahoj Veru, co děláš v březnu?“ zavolala Vendy začátkem roku. … a tak to všechno začalo.  

Po půl roce práce na Bali si ještě před návratem do České republiky chtěla udělat prázdniny a užít si tepla. Návrh zněl: navštívit obvyklý cestovatelský trojúhelník Vietnam, Laos, Kambodža nebo jet surfovat na Filipíny. Nakonec jsme dospěly k jasnému konsensu – vydáme se do Kambodži a vezmeme to z gruntu.

Potkaly jsme se v Kuala Lumpur, v jednom z hlavních dopravních uzlů Asie. Vendy si objednala dovážku bílého vína, Margotku a knihu Aristokratka od Evžena Bočka. Po tolika měsících v cizině byla ještě skromná. 

Další den, časně ráno, už jsme opět okupovaly letiště a čekaly na náš let do města Siem Reap – kulturního a historického centra Kambodži. Vendy, zvyklá na vlhký balijský vzduch, byla mile překvapena příjemným klimatem srovnatelným s letním počasím v Evropě.

photo by Veronika Pešková

Následujících pět dní bylo v duchu poznávání zapomenutých a znovu objevených pokladů khmérských dějin. Jedním z největších lákadel Kambodži, díky kterému se dostala na cestovatelskou mapu světa, je Angkor Wat – nejrozsáhlejší náboženský chrámový komplex, jenž každý den láká tisíce turistů. Abychom se davům vyhnuly, zvolily jsme, na doporučení našeho řidiče, opačnou cestu než většina z nich. Mohly jsme tak téměř samy spatřit méně známé chrámy obklopené džunglí. 

Mnoho turistů ve městě má za následek konkurenční boj, a proto se zde můžete setkat s překvapivě nízkými cenami, jako např. 5 USD za hodinovou celotělovou masáž, 1 USD za džus z čerstvého ovoce (milujeme mangový!) nebo 0,5 USD za sklenici ledově vychlazeného točeného piva. Z tohoto výčtu je asi jasné, za co jsme nejvíce utrácely.

Přesun nočním autobusem na jih země byl více než příjemnou záležitostí. Místo klasických sedadel nás čekala lůžková úprava, díky které jsme se vyspaly do růžova. 

photo by Veronika Pešková

Ráno nás přivítalo příjemné koloniální město Kampot rozkládající se v deltě stejnojmenné řeky. Francouzská éra zde dýchá na každém kroku a my si ji naplno vychutnaly nejen v místních restauracích, ale také při projížďkách na jízdních kolech, kdy jsme se kochaly typickými barevnými domy. Toužily jsme navštívit národní park Bokor, proto jsme se vypravily na jednodenní výlet s průvodcem. Na vrcholu kopce stojí torzo bývalého francouzského hotelu, který byl ve 20. letech 20. století cílem nejen francouzské smetánky, která sem jezdila relaxovat. Toto místo má dodnes neuvěřitelnou atmosféru. Procházky starými chodbami, pokoji s terasami a rozlehlými společenskými místnostmi dávají návštěvníkově fantazii prostor k představám, v nichž se může ocitnout o téměř sto let zpět na velkorysých večírcích, kde šampaňské teklo proudem a elegantně oděné páry se věnovaly tanci. 

photo by Veronika Pešková

Naše cesta pokračovala na ostrovy a zdejší pláže. Koh Ta Kiev je neuvěřitelným místem, kde snadno zapomenete, jaký je den v týdnu. Na tomto malém ostrově s dlouhou písečnou pláží jsme se ubytovaly v jedné z chatrčí obklopené džunglí – bez elektřiny, jen s postelí a nutnou moskytiérou. Naštěstí jsme s sebou měly čelovku, kterou jsme využily hlavně při nočních cestách na sdílenou toaletu vzdálenou 150 metrů. Elektroniku jsme mohly nabíjet pouze v restauraci umístěné v korunách stromů, a to vždy od 18:00 hodin. Wi-Fi připojení samozřejmě k dispozici nebylo a signál na místní sim kartě, kterou jsme koupily hned po příletu do země, jsme měly zřídka. Každý den jsme se těšily na vynikající jídla od šikovného šéfkuchaře, která lahodila našemu žaludku i oku, cvičily jsme jógu na pláži, koupaly se v průzračném moři, procházely se po pěších stezkách obklopených bujnou vegetací a naplno si užívaly tohoto místa bez vymožeností moderního světa.

photo by Veronika Pešková

Posledním místem, které jsme v Kambodži navštívily, byl Phnom Penh. Město, kde jsme se v Muzeu genocidy blíže seznámily s novodobou historií z dob občanské války. Nakoupily jsme suvenýry na vyhlášeném Centrálním trhu a naposledy na dlouhou dobu si pochutnaly na národním jídle Lok Lak (kuřecí, hovězí nebo vepřové maso v pepřové omáčce s rýží a zeleninovým salátem). 

photo by Veronika Pešková

Naše čtyřtýdenní putování Kambodžou bylo obohacující a nezapomenutelné. Kromě poznání této exotické země jsme si dosyta užily odpočinku na pláži, relaxování s dobrou knihou, hýčkání těla při masážích a načerpaly energii potřebnou do další práce, projektů a výzev.

photo by Veronika Pešková

Veronika Pešková
Vášnivá cestovatelka, která se věnuje fotografování a psaní článků o cestování. V současné době pracuje jako freelance překladatelka a užívá si možnosti digitálního nomádství z různých  koutů světa. Její dobrodružství můžete sledovat na facebookovém profilu Cestovatelka.

Vendula Pospiechová
Marketingová specialistka a projektová manažerka, která se ráda věnuje outdoorovým aktivitám a cestování po zemích jihovýchodní Asie. Ke svým 30. narozeninám si nadělila půlroční pracovně-poznávací pobyt na Bali zakončený naším společným tripem po Kambodži. Celou fotogalerii z tripu Kambodžou si můžete prohlédnout zde.

VIP servis na cestu

  • Cena zpáteční letenky z Prahy do Siem Reapu s přestupem v Kuala Lumpur se pohybuje kolem 20 000 Kč.
  • Vízum pořídíte za 30 USD po příletu na letišti.
  • V zemi není doporučeno pohybovat se mimo turistické a vyznačené trasy, které mohou být stále zaminovány.
  • Cena ubytování od 5 USD za postel ve sdíleném pokoji, od 10 USD za noc v pokoji/bungalovu pro 2 osoby.

VeVe tipy

  • V zemi je možné platit v USD, není nutná výměna peněz na místní měnu (KHR).
  • Doporučujeme si po příletu přímo na letišti zakoupit místní sim kartu za výhodnou cenu, např. 6,5 GB dat za 10 USD. Zvolily jsme operátora Smart, který byl dostupný téměř na všech místech, která jsme navštívily.
  • Pro vstup do chrámů je potřeba zvolit vhodný oděv zahalující ramena a kolena,
  • jinak budete nuceny koupit si další oblečení (což nemusí být vždy na škodu ☺).
  • Ve větších městech na pobřeží doporučujeme zapůjčení skútru za cca 4-6 USD na den, na kterém můžete prozkoumat okolní  pláže a zajímavá místa. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here