6. 3. Den jódu

1
2243

Prvek jód je pro naše tělo opravdu velice důležitý a nepostradatelný. Jeho nedostatek způsobuje zpomalení nebo zcela opožděný psychický vývoj. Právě Mezinárodní den jódu nám má důsledně vštípit, jak je jód potřebný pro naše tělo. Naleznete jej v různých potravinách, jako je například jodová sůl. Mezinárodní den jódu byl na tento uznán na základě iniciativy Českého výrobu UNICEF. Český výbor pro UNICEF ve spolupráci s WHO vyhlásil 6. březen v roce 1999 Dnem jódu.

Jód je nepostradatelný prvek

Jód je zcela nepostradatelný stopový prvek pro funkci lidského organismu, zejména pro činnost štítné žlázy, právě pro syntézu hormonů štítné žlázy. Ty jsou nezbytné pro vývoj mozku zejména během nitroděložního vývoje. Řídí i bazální metabolismus a regulaci tělesné teploty. V našich podmínkách je ho v přirozeném prostředí nedostatek a musí být do organismu přiváděn potravou. Optimální denní přísun jódu je 150 mikrogramů a v těhotenství jeho potřeba narůstá. Nejbohatším zdrojem jódu jsou mořské ryby a jiní mořští živočichové i řasy. Pro optimální přísun jódu se doporučují 2x týdně konzumovat mořské ryby. Protože nejsme u moře, v ČR bylo v roce 1947 jako prevence jódového deficitu povinně zavedeno přidávání jódu do kuchyňské soli.

Solit nebo nesolit

Denní přísun soli by naopak neměl překročit 5 až 6 gramů, včetně soli skryté v potravinách. Není ale vhodné pokrývat přísun jódu pouze tímto způsobem. Obohacovány jsou i některé minerální vody a průmyslově vyráběné potraviny, k jejichž výrobě je použita sůl obohacená jódem. Nedostatek jódu se často projevuje jako struma, neboli zvětšení štítné žlázy, u dětí až kretenismus, ale projevuje se i jeho nadbytek. U jódu přijatého potravou předávkování sice nehrozí, potíže mohou představovat nadměrné suplementace formou potravinových doplňků. Například jde dlouhodobé užívání některých léků, či přehnaná konzumace určitých druhů řas. Dlouhodobě nadměrný přísun jódu může způsobit poškození funkce štítné žlázy, tedy tyreotoxikózu.

 


1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here