Jak vytvořit dobrý první dojem?

0
280

Čeká nás první schůzka, na níž logicky nadstandardně záleží, a zrovna se nám (v případě mužů) nepodaří učesat tak, jak jsme zamýšleli, v tramvaji zjistíme, že máme na košili nevypranou skvrnu od rajské omáčky a k tomu všemu se opravuje trať a tramvaj bude mít dvacet minut zpoždění. V případě žen tomu často nebývá jinak. Červený lak na nehty se rozpije a usadí pod nehtovým lůžkem, vlasy zplihnou v sychravém počasí a po cestě na smluvené místo schůzky si všimneme, že na silonce utíká oko. Znáte taky ten pocit zoufalství a bezmoci? 🙂 

Samozřejmé je, že každý z nás chce udělat ten nejlepší první dojem. Proto není třeba hroutit se z výše uvedených “nezdarů” a je třeba si uvědomit, co je pro vytvoření dobrého dojmu nejdůležitější. 

 1. Pravidla etikety nepatří do starého železa
  Ano, může se někdy zdát, že v dnešní době už se gentlemani nenosí, že ženy si rády otevřou dveře, pověsí kabát a odsunou židli samy, že rády zaplatí útratu v restauraci za sebe, případně i za muže, s nímž se sešly, aby nedošlo k genderové nerovnováze. Pokud schůzka takto proběhne, je velmi pravděpodobné, že bude nejen první, ale také poslední. Rozhodně není správné chovat se nepřirozeně nebo se přetvařovat. Ovšem základní zásady slušného chování jsou ukazatelem naší inteligence a schopnosti žít vedle druhých lidí ve vztazích osobních i pracovních.
 2. Rozhodující jsou první čtyři minuty
  Odborníci tvrdí, že na vytvoření obrázku o druhém člověku naší mysli stačí pouhé čtyři minuty. Velmi důvěryhodně působí podání ruky s pevným stiskem, přímý pohled do očí a úsměv. Je to trojkombinace, kterou mnohdy zvládáme praktikovat intuitivně, a pokud ne, není tak těžké na ni pamatovat při seznámení.
  Dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje první dojem, je způsob naší neverbální komunikace – gesta, mimika, haptika, oční kontakt, to vše velmi zřetelně hovoří za nás, v jakém psychickém rozpoložení se nacházíme a jak se cítíme. Pokud například víme, že máme problémy s nervozitou, učme se pozorovat naše tělo, jak se v takových situacích chová, abychom příště ten či onen projev dokázali ovlivnit. Například pokud nevíte, co s rukama, zamyslete se nad tím, v jaké “poloze” je pro vás nejpřirozenější je mít a na to si pak vzpomeňte v inkriminované situaci. Takto se můžete naučit ovládat projevy vaší nervozity a tím i nervozitu samotnou.
 3. Nesnažte se být někým jiným, věřte kvalitám své osobnosti
  V každé situaci se nejlépe vždy osvědčí, když si zachováme vlastní tvář a zůstaneme sami sebou. Mluvit o věcech, které nás zajímají, chovat se tak, jak je nám přirozené, být opravdoví.. Je to jednoduché a funkční, toto schéma prolomí bariéry a může eliminovat tzv. trapné momenty.
  Pokud nevíme, jak začít, můžeme se “nastartovat” například tím, že si uděláme seznam alespoň pěti vlastností, kterých si na sobě ceníme, pěti dovedností, které ovládáme, pěti věcí, které na nás mají rádi ostatní apod. 
 1. Kdo je připraven, není překvapen
  Rande není maturita, ovšem malá příprava neuškodí a může nám mnoho pomoci. Na promyšlení toho, co chci o tom druhém vědět a jaké otázky mu budu klást, stačí jízda tramvají na místo setkání. I když pak rozhovor může nabrat úplně jiný směr, než jsme zamýšleli (a většinou je to tak i nezajímavější), příprava nám dodá sebedůvěru a pomůže nám více se soustředit na náš protějšek. 

Article bottom

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here