Jak nepropadnout podzimní “depresi”?

0
287

Období, kdy vzduch je nasáklý vůní spadaného listí, které na cestách a zahradách vytváří barevné koberce, má pro každého člověka s duší romantika nesmírné kouzlo. Ač se mnozí z nás na podzim skutečně těší, často se objevuje obava z toho, jak výrazný vliv může mít na naši náladu, potažmo psychiku. Úbytek slunečního světla, kratší dny, méně času stráveného na čerstvém vzduchu, deštivé a sychravé počasí, pocit jakési “konečnosti” v koloběhu přírody, to vše může zapříčinit pochmurnou náladu, skepsi, ztrátu motivace a energie, lidově hovoříme o tzv. podzimní depresi. Jakým způsobem se můžeme tomuto nepříznivému stavu vyhnout? 

  1. Obklopte se světlem. Ne nadarmo je pacientům s tzv. sezónními depresemi doporučována fototerapie. Světlo, které biolampa směřuje do očí, se přes nervy přenáší do mozku a podporuje tvorbu serotoninu, jehož nedostatek může mít za následek výše popsané depresivní stavy. Avšak působení jakéhokoliv světla má pozitivní vliv na naši psychiku. Nebojte se doma prosvítit tmavší kouty teplým světlem a uvidíte, že se hned budete cítit příjemněji.
  2. Zútulněte si domov. V podzimním čase je potřeba připravit se na to, že budeme trávit mnoho času doma. Vytvořte ze svého domova co nejútulnější hnízdečko. Jak na to, se můžete inspirovat v nedávno publikovaném článku Podzimní dekorace, které zútulní váš domov.
  3. Udělejte si plán. Dodejte dnům, kdy se budete z práce vracet za tmy, řád a tvar. Naplánujte si kulturní program, sportovní aktivitu, večeři s přáteli. Nezůstávejte sami doma se svým splínem a podzimní únavou.
  4. Nepodceňujte účinek sportu. I kdyby se vám stokrát nechtělo cvičit, myslete na to, jak důležitá je tvorba endorfinu pro naši náladu. Odměna za každou aktivitu se vždy dostaví ve formě příjemných pocitů. Dopřávejte si je co nejčastěji a budete se cítit skvěle. Kromě toho posloužíte svému zdraví a své postavě. Odborníci se shodují, že pouhá hodina cvičení týdne má výrazný vliv na naši náladu.
  5. Najděte si nový koníček. Pokud po uplynulém létě strádáte a nevíte, co s dlouhými večery, udělejte si seznam aktivit, které jste vždy chtěli zkusit a nikdy jste si na ně nenašli čas. Co třeba výtvarné kurzy nebo hra na nějaký nástroj? Kromě toho, že se naučíte něco nového, dostanete se mezi lidi s podobnými zájmy, už jen to je samo o sobě velmi přínosné.
  6. Pokud cítíte, že sami depresivní stavy nezvládnete, neváhejte svěřit se do rukou odborníka. Dnes je naprosto běžné navštěvovat psychoterapeuta. Prevence je vždy tou lepší variantou. Nenechejte své stavy zajít příliš daleko..
  7. Dopřejte svému tělu dostatek vitaminů. Na podzim je tělo vystaveno zvýšené zátěži, přes den dochází k teplotním rozdílům, je málo slunce, tedy málo vitamínu D a tělo strádá. Dejte mu dostatek ovoce a zeleniny a zaměřte se na potraviny, které obsahují zvýšené množství vitaminů. Dočíst se o nich můžete v aktuálním článku 7 tipů, jak předejít nachlazení. 

Article bottom

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here