Používáte vhodnou antikoncepci?

0
383

Vynález hormonální antikoncepce brzy oslaví sedmdesátiny, z hlediska lidského života doba dlouhá, z hlediska historie lidstva pouhý střípek. Přitom samotné používání antikoncepce sahá až do doby před naším letopočtem, kdy staří Egypťané údajně smícháním jader granátových jablek, obsahujících estrogen, a vosku tvořili malé čípky, které měly zabránit ovulaci. Ve středověku se objevily návleky z jehněčích či rybích střívek, spíše než před otěhotněním však chránily před možnou infekcí.

Přelomovým věkem se pro formy i metody antikoncepce stalo 20. století, kdy se mezi lidmi rozšířilo používání kondomu, pesaru, nitroděložního tělíska a v 60. letech také hormonální antikoncepce.

V současnosti si ženy volí druh antikoncepce většinou podle své životní situace, věku či podle svého přesvědčení. Mají možnost rozhodnout se mezi hormonálními, nehormonálními formami či přirozenými metodami, mezi něž patří přerušovaná soulož a plánované rodičovství. 

Veřejnosti nejznámější metodou plánovaného rodičovství je metoda kalendářová, při níž si žena na základě prvního dne menstruace stanoví období plodných dnů. Ovšem tato metoda je zastaralá a není natolik spolehlivá. Méně známá, zato účinnější a v současné době používaná, je metoda symptotermální. Ta určuje plodné dny na základě sledování bazální tělesné teploty, hlenu děložního čípku a dalších tělesných projevů, jako např. napětí v prsou, bolesti v podbřišku apod. 

Ženy, které mají děti a další nechtějí, často volí zavedení nitroděložního tělíska. Nespornou výhodou je pětileté období, po které partneři nemusí otázku antikoncepce řešit. Některým ženám však nitroděložní tělísko může způsobovat silnější krvácení či častější infekce. Méně invazivní pak je použití pesaru či novějšího FemCapu (cervikálního kloboučku). Doporučuje se kombinování se spermicidními přípravky, které zvyšují účinnost této antikoncepce. To platí i při použití klasického kondomu. 

Hormonální formy antikoncepce brání ovulaci a tak samotnému početí. Kromě nejznámějších tablet existují také jiné aplikace HA – injekce, náplasti, vaginální kroužky a hormonální nitroděložní tělíska. Poslední zmiňovaná forma HA má například tu výhodu, že působí lokálně. 

Stále více žen v současnosti upouští od hormonální antikoncepce s tím, že tuto formu zodpovědnosti nechává na partnerovi, nebo volí výše uvedené šetrnější varianty. Není zanedbatelné, že užívání HA zvyšuje riziko žilní trombózy, plicní embolie, deprese či ztráty libida. 

Ženy, mějte rády svá těla a chovejte se k nim s co největší úctou. Informujte se u svého gynekologa o moderních způsobech antikoncepce a nespokojte se s tím “nejdostupnějším”. Dejte na svůj instinkt a jistě se vám podaří zvolit si pro vás ten nejlepší způsob antikoncepce. Hodně štěstí!


Article bottom

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here